Charizmatiško vaikino pavojingi žaidimai

Savaitgalį mano pažįstama mane pakvietė išgerti naminio lietuviško vyno. Daug juokėmės ir dalinomės įspūdžiais iš netolimos praeities, kuomet vynas privertė Ievą* papasakoti, pačios jos nuostabai, tetos gyvenimo istoriją, kuri ilgus metus slėpė, dabar amžiną atilsį, vyro smurtą jos atžvilgiu. Tai mane šokiravo ir privertė iš naujo atgaivinti ne kartą žiniasklaidoje eskaluotą temą – smurtą prieš moteris.

Ievos teta šiuo metu yra sėkmingai dirbanti moteris, laiminga, išsišiepusi, žydinti. Tačiau to nebuvo iki kol jos vyras staiga nemirė. Taip, mirtis yra siaubinga nelaimė, bet šis atvejis išskirtinis – tai buvo laisvės ir naujo gyvenimo pradžia Ievos tetai, nes mirė, konstatuokime realybę, smurtaujantis vyras. YouGov (Didžiosio Britanijos nuomonių agentūra) atliko apklausą, kurios metu buvo apklausta 500 moterų, o rezultatai parodė, kad 95% respondenčių pripažino patiriančios fizinę prievartą šeimoje, bet tik mažiau nei pusė apklaustųjų galėjo įvardyti, kokias priemones naudoja prieš jas smurtautojai (pavydas, įžeidinėjimai kitų akivaizdoje, visapusiška kontrolė, ir pan.).

Ne vienai moteriai ar merginai gyvenime teko sutikti charizmatišką vaikiną, kuris apsvaigino aukščiausios klasės kelionėmis į Paryžių, prabangiomis vakarienėmis, pažadais mylėti taip, kad nesinorėtų galvoti apie nieką kitą, tik jį. Santykių pradžioje net nepastebime, kad neprognozuojama nuotaikų kaita gali būti raudona šviesa, į kurią dauguma merginų neatkreipia dėmesio, jog tai signalizuoja apie pavojingo žaidimo pradžią.
Dar visai nesenai žiniasklaidoje mirgėjo skandalas apie dainininką, minias gerbėjų į sales pritraukiantį, Chrisą Browną, kuris panaudojo smurtą prieš tuometinę savo merginą Rihanną. „Twitter“ socialiniame tinklalapyje vyko aršūs debatai, paskatinti šios žinios bei privertė Didžiosios Britanijos (DB) parlamentą atkreipti dėmesį į smurtavimą prieš moteris. Tačiau šios šalies statistika po šiai dienai pateikia labai tamsų paveikslą: viena iš keturių moterų DB yra patyrusį prievartą santykiuose, o tuo tarpu dvi moterys kiekvieną dieną miršta nuo dabartinio arba buvusio partnerio rankos.

Nuo smurtautojų galima apsisaugoti, jei iš anksto identifikuosime jų elgesį. „Jeigu tavo partneris bando nutraukti tavo santykius su tau artimais žmonėmis, žinok, tai pavojaus ženklas“ – tvirtina smurtą šeimoje analizuojantis psichologas Dr. Davidas Holmsas. „Dauguma smurtautojų tave stengiasi izoliuoti nuo šeimos ir draugų. Visuomet patartina stebėti, kaip jie pradeda tave emociškai kontroliuoti: nurodinėja, su kuo tu gali susitikti ir su kuo ne, tikrina tavo telefoną, konroliuoja pinigus“ – jis įspėja. „Taip dažniausiai elgiasi vyresnio amžiaus žmogus, kuris gali lengvai užsitarnauti jaunesnio žmogaus pasitikėjimą“.

Pabaigai išvardinsiu kelis smurtautojui būdingus bruožus:
– pavydumas ir pastovi kontrolė, savininkiškumas;
– tyčiojimasis ar gąsdinimas;
– įzoliavimas nuo draugų ir šeimos;
– pastovi jo nuotaikų kaita, charizmatiškas vieną minutę, kitą – bjaurus;
– grasinimas nusižudyti, jei nebus daroma tai, ko jis prašo;
– pastovus žeminimas prieš kitus žmones, telefono įrašų tikrinimas, buvimas visuomet ir visur kartu;
– gąsdinimas nuskriausti tave ar tavo artimuosius; melavimas tavo draugams ir artimiesiems apie tave;
– vertimas mylėtis.

Meilė gali būti akla, bet neverta skausmo, tiek emocinio, tiek fizinio. Būkime akilos ir nepamirškime, kad kartais ir žavinga asmenybė gali slėpti tamsią praeitį, kuri gali būti ne visuomet palanki mums. Tačiau jei tai nutiko tau ar tavo draugei, rask savyje drąsos nekentėti, o pasipriešinti prieš tave žeminantį asmenį.

*Vardas pakeistas

Komentarų nėra

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas.